Jak przygotować dom na przybycie psa?

Często po burzliwych naradach domowych pada decyzja kupna lub adopcji psa. Lada dzień w waszych domach pojawi przyszły pupil. Wiąże się to z pewnymi zmianami. Nie tylko w wystroju wnętrza, ale też w zmianie waszego codziennego trybu życia. Na przybycie czworonożnego przyjaciela warto być przygotowanym. Dzisiejsza lekcja będzie o tym jak się przygotować na taką sytuację.

 

Zacznijmy od przygotowania domu dla czworonożnego gościa.

Z pewnością po pewnym czasie, nauczeni doświadczeniem dostosowaliście wasze cztery kąty i czujecie się w nich bezpiecznie. Decydując się na psa często musimy dokonać pewnych zmian i poprawek, aby naszemu psu nie stała się krzywda oraz, aby wasz wspólny dom był również bezpiecznym miejscem dla niego.

usiadzpokojZróbmy małe doświadczenie. 

Oderwijcie się na chwilę od czytania tego artykułu i usiądź na podłodze w centralnej części pokoju. Perspektywa z której teraz patrzycie się zmieniła, jest nieco podobna do tego co będzie widział wasz pies. Rozejrzyjcie się dookoła i spróbujcie zgadnąć jakie elementy  domu mogą być interesujące lub stwarzać zagrożenie dla waszego psa? I jak nadal uważacie, że wasze cztery kąty są gotowe na przyjecie psa?

 

Spróbujmy sprostać temu zadaniu wspólnie.

Po

  1.  W okresie szczenięcym najlepiej pozbyć się dywanów. Jest to wręcz idealne miejsce do załatwiania potrzeb fizjologicznych szczeniaków. Pranie dywanów każdego dnia nie należy do przyjemnych rzeczy. Do czasu opanowania przez waszego psa zasad higieny pozostaw w domu gołe podłogi. Z czasem dywany wrócą na salony.
     
  2. Porozglądajcie się do okoła i spróbujcie doszukać się luźnych elementów. Psy kierują się regułą „Co na podłodze, to moje!” Wszystkie przedmioty, które pies może wziąć do pyska powinny zniknąć z zasięgu psiej mordki. Jest to bardzo ważna sprawa ze względów zdrowotnych psa. Często zdarzają się sytuacje, kiedy to szczeniaki połykają niebezpieczne przedmioty, które mogą spowodować urazy wewnętrzne.
    Jeśli nieszczęśliwie zdarzy się taka sytuacja niezwłocznie udajcie się do weterynarza.
     
  3. Rośliny dodają uroku naszemu domu, lecz przez najbliższy okres powinny powędrować do góry np. na parapety lub stabilnie stojące podstawki. Nasze domowe roślinki często zawierają substancje trujące zagrażające życiu naszemu psu. Dla spokoju ducha warto przestudiować informację dotyczące waszych roślin domowych. Nawet jeśli ich skład chemiczny nie jest trujący, zaufajcie mi psy mają inne spostrzeżenie na sprawę estetyki. Wizja przycięcia liści waszego ulubionego figowca może się niecno różnić od wizji waszego psa.
     
  4. Książki… Wśród psów zdarzają się psie mole książkowe. Imponująca jest szeroki wachlarz zainteresowań literackich naszych podopiecznych oraz umiejętność szybkiego czytania. Potrafią przestudiować literaturę począwszy od prozy, kończąc na akademickich książkach nauk ścisłych. Jeśli w waszym domu jest regał na którym w dolnych partiach stoją książki powinniście natychmiast zmienić ich miejsce.
     
  5. Psy również odnajdują się w roli inspektora budowlanego. Wszelakie odchodzące tapety, odstające listwy, czy niepochowane kable w mgnieniu oka wykryte zostaną przez psa. Szczególną uwagę zwróćcie na kable. Wysokie natężenie może nieść ze sobą śmiertelne skutki.
     
  6. Muzyka i filmy na nośnikach CD/DVD czy powracające do łask winyle, w oczach szczeniaka świetnie nadają się do potrenowania mlecznych ząbków. Jeśli cenicie jakość słuchając muzyki nie powinniście zostawiać płyt w zasięgu psich pysków.
     
  7. Domowe apteczki z lekami. One również powinny być w niedostępnym dla psa miejscu. Na pozór niewinny Ibuprom zjedzony przez psa może doprowadzić do perforacji jelit.
    Wszystkie leki powinny być trzymane wysoko!

     
  8. Łazienka to nie miejsce dla psa. W łazienkach często trzymamy chemikalia, które mogła połknąć nasi podopieczni. Pamiętaj, aby nie zostawiać otwartych drzwi do łazienki czy do toalety. To nie miejsca dla psów. 
     
  9. Szklane naczynia takie jak dzbanki nie powinny od dzisiaj stać na ziemi. W ferworze zabawy pies może na nie wpaść i zrobić sobie krzywdę. Pamiętaj też o tym gdzie stawiasz swoje szklanki czy kubki. Psy nie do końca panują nad swoim ogonem, często strącając naczynia na ziemie.
     
  10. Jeśli w twoim domu masz schody dobrze je zabezpiecz. Szczenię w zabawie może spaść z nich i pogruchotać sobie kości.
     
  11. Buty swoje miejsce mają w szafie. Chyba każdy z nas zna historię o tym jak psy uwielbiają niszczyć buty. Nic w tym dziwnego, przecież z perspektywy psa jest to idealny przedmiot do treningu psich zębów. Nic tak nie amortyzuje ugryzień jak buty właścicieli.
    Pamiętaj, aby zawsze chować buty do szafy.

     
  12. Brudne skarpety powinny być składowane w koszu na brudy a nie pod łóżkiem. Skarpetki to jedna z ulubionych zabawek psów.

 

To były przykłady rzeczy, które można przenieść, schować lub zabezpieczyć. 

Co zrobić z meblami? 

Znane są nam przypadki pogryzień stuletnich antycznych krzeseł, na których przy stole jadali nasi pradziadkowie. Pogryzione nogi nie wyglądają za dobrze. W takich sytuacjach możemy posilić się płynami o niekoniecznie dobrym smaku. Najczęściej są one gorzkie i cierpkie w smaku. Można je stosować na meblach, nie powodują zmian koloru np. drewna. Oczywiście przed użyciem przeczytajcie etykietę. Szczenię próbujące dobrać się do wcześniej popryskanego przykładowo krzesła po pierwszym zetknięciu języka z meblem, zniechęci się do kontynowania niszczycielskiego planu. Trzeba jednak pamiętać, aby raz na jakiś czas ponownie spryskać zagrożone przed pogryzieniem meble, te płyny wietrzeją.Wasz dom jest wstępnie przygotowany.

 

Teraz zastanówmy się co warto zakupić przed przybyciem psa do domu?

 

Pierwsze co rzuca się na myśl do miski. Powinniśmy zapewnić psu dwie miski jedną na pokarm druga na wodę. Kupując miski dobierajcie ich wielkość stosunkowo do wielkości psa. Warto zmieniać miski na większe wraz ze wzrostem szczeniaka. Gdy kupimy za dużą miskę na wodę, nasz szczeniak może potraktować ją jako mini basen. Ważne, aby były stworzone z materiału łatwego do zmywania.

 

Pamiętajcie również o tym, aby od początku jedną miskę przeznaczyć na wodę a druga na pokarm. Psy są strasznie rytualne i takie stałe elementy są dla nich ważne.

Twój dom jest dostosowany i bezpieczny dla psa. Przygotowane są dla niego miski. Teraz czas na legowisko.

Jest to strasznie istotna rzecz. Psy potrzebują w zależności od rasy 12-16 godzin snu dziennie. Dlatego warto zadbać o to, aby miały wygodne miejsce do snu. Oczywiście nie zawsze będą spały na swoim legowisko. Warto jednak zadbać o to, żeby ich posłanie było wybrane z głową.

dog-923610_640Sen psa można podzielić na dwie fazy. SWSslow wave steep (sen wolno-falowy) oraz REMrapid eye movment (szybkie ruchy gałek ocznych), to miedzy innymi w fazie REM psy utrwalają sobie nabyte doświadczenia zza dnia. Psy najczęściej chociaż nie jest to regułą wchodzą w tę fazę leżąc na boku. Wybierając legowisko powinniśmy zwrócić na to czy nasz pupil będzie miał możliwość położenia się na nim z wyciągniętymi łapami.

Kolejną dosyć istotną sprawą jest możliwości czyszczenia legowiska. Dobrze jest jeśli możemy ściągnąć wierzchnią warstwę i najzwyczajniej wrzucić ją do pralki.

Świetnie jako miejsce do odpoczynku dla psa sprawdza się klatka. Zachęcam Cię do przeczytania artykułu w 100% poświeconemu klatce oraz związanemu z nią treningiem.

Jak nauczyć psa klatki?

Jak widzisz przygotowanie domu na przybycie psa to wcale nie taka łatwa sprawa. Obecność psa w domu uczy domowników pewnych zasad, które warto przestrzegać. Często psy uczą nas, chcąc tego czy nie dobrych nawyków. Jeśli uważnie czytaliście ten artykuł i zastosowaliście się do porad jesteście gotowi na przybycie długo wyczekiwanego psa. Pamiętajcie, że żaden przewodnik ani książka nie nauczą Was tyle co własny pies. Obserwujcie go, a pewnie pokaże Wam sprawy, na które nie wpadłem pisząc ten artykuł.

Similar Posts